Informacja turystyczna miasta Augustowa.Prezentacja bazy noclegowej, atrakcje turystyczne i wypoczynkowe.

Witamy na portalu informacyjno-turystycznym Augustowskiej Organizacji Turystycznej

 

Na naszych stronach informacje z regionu, ciekawe atrakcje, ważne miejsca, informacje o miejscach noclegowych.

 

Zabytki1.      Rynek Zygmunta Augusta stanowi centralny punkt miasta, wykładany granitową kostką, wytyczony w 1550 r. przez kuratora Joba Preytfusa. Najstarszy drzewostan zabytkowego parku zwanego Ogrodem Saskim, pamięta zapewne czasy jego założenia (1847 r.). Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z XIX wieku. W centrum parku fontanna.

2.     Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 3 ozdobiona eklektyczną elewacją i zdobieniami ceramicznymi, od 1945 r. mieści nieprzerwanie pocztę.

3.    Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 8 z 1896 r. wybudowana przez grodzieńskiego kupca Morgalisa. „Od zawsze” mieści tam aptekę.

4.   Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 9 siedziba Miejskiego Domu Kultury, przed II wojną mieściła Towarzystwo Wioślarskie, po 1956 r. Klub Inteligencji powiązany z tygodnikiem „Po prostu”.

5.   Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 11 z 1841 r. – projekt kamienicy zatwierdził słynny architekt Antonio Corazzi.

6.     Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 28 z 1800 roku zwana „Domem Napoleona”, 8 grudnia 1812 r. nocował w niej Napoleon Bonaparte.

7.      Ulica Mostowa wykładana granitową kostką. W dawnych wiekach prowadził tędy „szlak grodzieński”. Dziś doskonały trakt spacerowy.

8.  Nagrobki na cmentarzu parafialnym z 1800r. Najstarsze i najbardziej okazałe pomniki nagrobne skupiają się wokół kaplicy cmentarnej, ufundowanej przez rodzinę Truszkowskich w 1820 roku. Kilka odlewów żeliwnych wykonanych zostało w Hucie Sztabińskiej.

9. Pomnik żydowski z 1981r., poświęcony kilku przedwojennych tysiącom mieszkańców miasta narodowości żydowskiej. Ufundowany przez kilka rodzin Żydowskich z Nowego Jorku.
 
10.  Nowopowstała plaża, jedna z największych w Polsce, wraz z molo imienia Radiowej Trójki, stanowiącym doskonały punkt widokowy na jezioro Necko.
 
11.  Dom Turysty PTTK nad j. Necko (1938r.) wg projektu M. Nowickiego, obecnie Zajazd Hetman.

12. Oficerski Yacht Club Pacyfik, zaprojektowany przez Juliusza Nagórskiego w 1935 r., po wojnie (do niedawna) funkcjonował w nim renomowany Wojskowy Dom Wypoczynkowy (WDW). Pomnik w postaci fotela i pamiątkowego kamienia upamiętniający wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, na którym oczekiwał na rejs statkiem.

13.  Biały Domek - przed wojną ośrodek wypoczynkowy podoficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

14. Willa Prezydenta – drewniany budynek z 1934 roku, zajmował go Yacht Club Polski, który kilkakrotnie odwiedzał Ignacy Mościki. Za okupacji radzieckiej siedziba NKWD, za niemieckiej – Kommando jeńców radzieckich. Mogiły zamęczonych Rosjan znajdują się opodal, na cyplu półwyspu Dąbek.

15.  Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, pierwotnie rosyjska cerkiew wojskowa powstała w 1896 r. od 1921 r. kościół garnizonu augustowskiego Wojska Polskiego. W wieży izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich.
 
16.  Ruiny polskiego schronu bojowego linii obronnej „Augustów” z 1939 r. Dziś pomnik z hasłem „Nigdy więcej wojny”. „Bunkier” nie był wykorzystany bojowo. Został wysadzony przez Niemców 1944 roku.

17. Kanał Bystry, sztuczny kanał wybudowany w latach 1834 – 1835. Odprowadza nadmiar wody z systemu Kanału powyżej zalewu Netty do jeziora Sajno (maksymalny wydatek wody: 95m3/sek.).

18.  Zespół Zarządu Wodnego, eklektyczny pałacyk z ok. 1903 r. przed I wojną siedziba kierownictwa Wiślano – Niemieckiej Drogi Wodnej, w okresie okupacji radzieckiej placówka straży granicznej i komórki NKWD

19.  Muzeum Kanału Augustowskiego – w tzw. Dworku Prądzyńskiego, filia mieszcząca dział historii Kanału. Budynek Dworku pochodzi z połowy XIX w. Przy furtce znajduje się pomnik upamiętniający ofiary mordu więźniów aresztu NKWD z 22 czerwca1941 r.
 
20.  Kanał Augustowski jest najbardziej atrakcyjnym szlakiem wodnym województwa podlaskiego oraz wiedzie prym wśród najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce. Został wybudowany w latach 1823-1839 wg projektu polskiego inżyniera gen. Ignacego Prądzyńskiego.Pierwsze plany dotyczące połączenia wodnego Wisły z Niemnem powstały u schyłku niepodległej Rzeczypospolitej w latach 1822-1823. Jego długość 102 km, z tego 80 km znajduje się na terenie Polski i 22 km na terenie Białorusi. Na całym odcinku Kanału powstało 18 śluz, z czego 14 obecnie znajduje się po stronie polskiej, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej.

21.Śluza Augustów została wybudowana w latach 1825- 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 – 1948.Przy śl. Augustów, pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej wg projektu Grzegorza Kosiarka.

22.Stara Poczta wraz z parkiem według typowego projektu H. Marconiego z 1829r. Była tu stacja przeprzęgowa na szesnaście koni, ekspedycja i pokoiki hotelowe. Obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia. Widoczny w parku głaz upamiętnia budowniczych Kanału Augustowskiego. Osadzony został w 1973 roku, w 150 rocznicę rozpoczęcia jego realizacji.

 23.Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego 1905 – 1911. Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). W kościele znajduje się pięć ołtarzy, wszystkie wykonane w dębie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. Ołtarze zostały wykonane w latach dwudziestych. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół odbudował ks. Wojciech Chojnowski, proboszcz parafii w latach 1925-1947. Obok ołtarza św. Antoniego stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. 22 czerwca 2001 roku kościół obchodził uroczystość ogłoszenia papieskiego dekretu o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.

  • Ciekawe miejsca

  • Najlepsze noclegi...

Jesteś tutaj: Home Slideshow Zabytki

Nasze logo Augustowska Organizacja Turystyczna powstała 5 listopada 2003 roku, skupia samorządy i przedsiębiorców branży turystycznej. Więcej...