Informacja turystyczna miasta Augustowa.Prezentacja bazy noclegowej, atrakcje turystyczne i wypoczynkowe.

Kanał Augustowski "Szlak Papieski"


Kanał Augustowski – Szlak Papieski.
„Kanał Augustowski - Szlak Papieski” został wyznaczony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II 9 czerwca 1999 roku na Ziemi Augustowskiej. Jest to trasa, którą Papież odbył na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej „SERWY”.
Papież Jan Paweł II pobyt w regionie rozpoczął od odprawienia mszy i wygłoszenia homilii w Wigrach. W poklasztornym kompleksie Papież spędził 2 dni. Wizyta miała charakter prywatny - Papież pływał statkiem Tryton po jeziorze Wigry wspominając lata młodości. Wydarzenie to utrwalono wybudowaniem pomostu z tablicą pamiątkową. Następnym etapem podróży Ojca Świętego był Augustów. Po drodze Jan Paweł II odwiedził rodzinę rolników w Leszczewie. Papież statkiem żeglugi augustowskiej Serwy udał się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W miejscu oczekiwania na statek na plaży Oficerskiego Yacht Clubu Pacific  stoi dziś oryginalny pomnik – swoista atrakcja nad jeziorem Białym –Papieski Fotel. W Studzienicznej dostojny gość modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Także te miejsce spotkania upamiętniono pomnikiem Ojca Świętego. Następnym etapem pielgrzymki Papieża była podróż po Kanale Augustowskim do miejscowości Gorczyca, skąd samochodem przez lasy augustowskie udał się z powrotem do Wigier. Dziś szlakiem Jana Pawła II podąża wielu turystów. Jest to bardzo ciekawa trasa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Wszystkie odwiedzone przez Piotra naszych czasów miejsca zostały upamiętnione pomnikami lub tablicami. Aby ją przebyć można podróżować zarówno środkami transportu wodnego jak i lądowego.
Trasa wiedzie przez śluzy Przewięź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Podczas rejsu pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, a także zwiedzają Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej – gdzie Jan Paweł II modlił się w Kaplicy na wyspie. Nad brzegiem jeziora Studzieniczne usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami „ Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy  i chyba ostatni”.
Aktualnie szlak został wydłużony i zaczyna się w miejscowości WIGRY a następnie wiedzie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do Augustowa. Rozwinięta została też oferta usługodawców. Rejsy Szlakiem Papieskim można poznać podróżując gondolą, katamaranem czy kajakiem. Oferta została też dostosowana do potrzeb turystów- organizowane są krótkie, jednodniowe spływy najciekawszymi odcinkami Szlaku Papieskiego. Wzdłuż trasy „Szlaku Papieskiego” biegnie również szlak pieszy, rowerowy i konny. Do zwiedzania udostępnione są obiekty sakralne na trasie szlaku : Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Kościół w Mikaszówce i Pokamedulski Zespół Klasztorny Wigry z Apartamentami Papieskimi oraz Bazylika Mniejsza w Augustowie. Z każdym, rokiem coraz większa liczba turystów przyjeżdża do Augustowa by wybrać się w podróż Szlakiem Papieskim.
Trasa Szlaku Papieskiego wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Augustowskiej, po licznych jeziorach, rzece Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim.
Kanał Augustowski to największy zabytek budownictwa hydrologicznego w Polsce, Jest to atrakcja o randze międzynarodowej - najciekawsza i wyjątkowa trasa kajakowa w Polsce. Uczestnikami rejsów i spływów mogą być wszyscy turyści spragnieni odpoczynku na łonie natury i potrzebujący chwili refleksji.
Augustowska Organizacja Turystyczna została nagrodzona przez Polską Organizację Turystyczną Złotym Certyfikatem POT dla turystycznego produktu roku 2009. Doceniony został oryginalny produkt turystyczny jakim jest „Kanał Augustowski-Szlak Papieski”.

  • Najlepsze noclegi...

Jesteś tutaj: Home Atrakcje Atrakcje Kanał Augustowski "Szlak Papieski"

Nasze logo Augustowska Organizacja Turystyczna powstała 5 listopada 2003 roku, skupia samorządy i przedsiębiorców branży turystycznej. Więcej...