Informacja turystyczna miasta Augustowa.Prezentacja bazy noclegowej, atrakcje turystyczne i wypoczynkowe.

Artykuły

Rynek Zygmunta Augusta

W Augustowie zachował się XVI-wieczny układ przestrzenny rynku i ulic. Na Rynku Zygmunta Augusta do czasów II wojny światowej odbywały się tutaj targi i jarmarki. Plac otoczony jest ciągiem niskich, eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza (pod nr 28), wybudowana w 1801 r., gościła Napoleona Bonaparte 8 grudnia 1812 r.

Środek głównego placu zajmuje park z 1847 r., zwany początkowo Ogrodem Saskim, a w okresie międzywojennym - Ogrodem Jagiellońskim. W niedzielne popołudnia w parku odbywały się festyny i koncerty orkiestr dętych. Obecnie mają tu miejsce popularne targi staroci.

Na przestrzeni lat w parku znajdowały się różne obiekty, m.in. dworek starosty, ratusz oraz cerkiew prawosławna, o istnieniu której przypomina niewielki budynek – posterunek stójkowego, chroniącego świątynię (dziś sklep z pamiątkami). Obecnie w parku są usytuowane fontanna oraz Kolumna Zygmunta Augusta, którą ufundowano w hołdzie założycielowi miasta w 450. rocznicę nadania praw miejskich, w 2007 r. To druga - po warszawskiej - królewska kolumna w Polsce.

  • Najlepsze noclegi...

Jesteś tutaj: Home

Nasze logo Augustowska Organizacja Turystyczna powstała 5 listopada 2003 roku, skupia samorządy i przedsiębiorców branży turystycznej. Więcej...