Informacja turystyczna miasta Augustowa.Prezentacja bazy noclegowej, atrakcje turystyczne i wypoczynkowe.

Zabytki

1.      Rynek Zygmunta Augusta stanowi centralny punkt miasta, wykładany granitową kostką, wytyczony w 1550 r. przez kuratora Joba Preytfusa. Najstarszy drzewostan zabytkowego parku zwanego Ogrodem Saskim, pamięta zapewne czasy jego założenia (1847 r.). Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z XIX wieku. W centrum parku fontanna.

2.      Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 3 ozdobiona eklektyczną elewacją i zdobieniami ceramicznymi, od 1945 r. mieści nieprzerwanie pocztę.

3.      Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 8 z 1896 r. wybudowana przez grodzieńskiego kupca Morgalisa. „Od zawsze” mieści tam aptekę.

4.      Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 9 siedziba Miejskiego Domu Kultury, przed II wojną mieściła Towarzystwo Wioślarskie, po 1956 r. Klub Inteligencji powiązany z tygodnikiem „Po prostu”.

5.      Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 11 z 1841 r. – projekt kamienicy zatwierdził słynny architekt Antonio Corazzi.

6.      Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 28 z 1800 roku zwana „Domem Napoleona”, 8 grudnia 1812 r. nocował w niej Napoleon Bonaparte.

7.     Ulica Mostowa wykładana granitową kostką. W dawnych wiekach prowadził tędy „szlak grodzieński”. Dziś doskonały trakt spacerowy.

8.  Restauracja „Albatros” z 1962 r, wg projektu Henryka Gomółki, rozsławiona przez piosenkę Janusza Laskowskiego „Siedem dziewcząt z Albatrosa”.

9.  Nagrobki na cmentarzu parafialnym z 1800r. Najstarsze i najbardziej okazałe pomniki nagrobne skupiają się wokół kaplicy cmentarnej, ufundowanej przez rodzinę Truszkowskich w 1820 roku. Kilka odlewów żeliwnych wykonanych zostało w Hucie Sztabińskiej.

10.  Pomnik żydowski z 1981r., poświęcony kilku przedwojennych tysiącom mieszkańców miasta narodowości żydowskiej. Ufundowany przez kilka rodzin Żydowskich z Nowego Jorku.

11.  Dom Turysty PTTK nad j. Necko (1938r.) wg projektu M. Nowickiego, obecnie Zajazd Hetman.

12.  Oficerski Yacht Club Pacyfik, zaprojektowany przez Juliusza Nagórskiego w 1935 r., po wojnie (do niedawna) funkcjonował w nim renomowany Wojskowy Dom Wypoczynkowy (WDW). Pomnik w postaci fotela i pamiątkowego kamienia upamiętniający wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, na którym oczekiwał na rejs statkiem.

13.  Biały Domek - przed wojną ośrodek wypoczynkowy podoficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

14.  Willa Prezydenta – drewniany budynek z 1934 roku, zajmował go Yacht Club Polski, który kilkakrotnie odwiedzał Ignacy Mościki. Za okupacji radzieckiej siedziba NKWD, za niemieckiej – Kommando jeńców radzieckich. Mogiły zamęczonych Rosjan znajdują się opodal, na cyplu półwyspu Dąbek.

15.  Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, pierwotnie rosyjska cerkiew wojskowa powstała w 1896 r. od 1921 r. kościół garnizonu augustowskiego Wojska Polskiego. W wieży izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich.

16.  Ruiny polskiego schronu bojowego linii obronnej „Augustów” z 1939 r. Dziś pomnik z hasłem „Nigdy więcej wojny”. „Bunkier” nie był wykorzystany bojowo. Został wysadzony przez Niemców 1944 roku.

17. Kanał Bystry, sztuczny kanał wybudowany w latach 1834 – 1835. Odprowadza nadmiar wody z systemu Kanału powyżej zalewu Netty do jeziora Sajno (maksymalny wydatek wody: 95m3/sek.)

18.  Zespół Zarządu Wodnego, eklektyczny pałacyk z ok. 1903 r. przed I wojną siedziba kierownictwa Wiślano – Niemieckiej Drogi Wodnej, w okresie okupacji radzieckiej placówka straży granicznej i komórki NKWD

19.  Muzeum Kanału Augustowskiego – w tzw. Dworku Prądzyńskiego, filia mieszcząca dział historii Kanału. Budynek Dworku pochodzi z połowy XIX w. Przy furtce znajduje się pomnik upamiętniający ofiary mordu więźniów aresztu NKWD z 22 czerwca1941 r.

20.  Kanał Augustowski jest najbardziej atrakcyjnym szlakiem wodnym województwa podlaskiego oraz wiedzie prym wśród najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce. Został wybudowany w latach 1823-1839 wg projektu polskiego inżyniera gen. Ignacego Prądzyńskiego.Pierwsze plany dotyczące połączenia wodnego Wisły z Niemnem powstały u schyłku niepodległej Rzeczypospolitej w latach 1822-1823. Jego długość 102 km, z tego 80 km znajduje się na terenie Polski i 22 km na terenie Białorusi. Na całym odcinku Kanału powstało 18 śluz, z czego 14 obecnie znajduje się po stronie polskiej, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej.

21.  Śluza Augustów została wybudowana w latach 1825- 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 – 1948.Przy śl. Augustów, pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej wg projektu Grzegorza Kosiarka.

22.  Stara Poczta wraz z parkiem według typowego projektu H. Marconiego z 1829r. Była tu stacja przeprzęgowa na szesnaście koni, ekspedycja i pokoiki hotelowe. Obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia. Widoczny w parku głaz upamiętnia budowniczych Kanału Augustowskiego. Osadzony został w 1973 roku, w 150 rocznicę rozpoczęcia jego realizacji.

23.  Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego 1905 – 1911. Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). W kościele znajduje się pięć ołtarzy, wszystkie wykonane w dębie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. Ołtarze zostały wykonane w latach dwudziestych. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół odbudował ks. Wojciech Chojnowski, proboszcz parafii w latach 1925-1947. Obok ołtarza św. Antoniego stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. 22 czerwca 2001 roku kościół obchodził uroczystość ogłoszenia papieskiego dekretu o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.

  • Najlepsze noclegi...

Jesteś tutaj: Home Kultura Ośrodki kultury Zabytki

Nasze logo Augustowska Organizacja Turystyczna powstała 5 listopada 2003 roku, skupia samorządy i przedsiębiorców branży turystycznej. Więcej...